Hiihtokeskusten vertailu – rinteet, korkeusero, hissit ja hinnat
Päivitetty 28.10.2026
Suomen suurin korkeusero on Ylläksellä, 464 m, ja seuraavina ovat Pallas, 340 m, ja Levi, 325 m. Pisin rinne on myös Ylläksellä, 3 000 m. Rinteitä on eniten Ylläksellä, Levillä ja Rukalla. Taulukossa voit järjestää kaikki keskukset haluamasi luvun mukaan.
88 keskusta
| Keskus | Korkeusero | Pisin rinne | Rinteitä | Hissejä | Päivälippu |
|---|---|---|---|---|---|
| SöldenUlkomaat | 2 000 m | 15 000 m | – | 31 | 86,50 € |
| BanskoUlkomaat | 1 540 m | – | – | 14 | – |
| St. AntonUlkomaat | 1 507 m | – | – | 85 | 85 € |
| IschglUlkomaat | 1 495 m | 11 000 m | – | 46 | 83 € |
| Val ThorensUlkomaat | 1 415 m | – | – | 30 | 73,50 € |
| SaalbachUlkomaat | 1 266 m | – | – | 70 | 82 € |
| JasnáUlkomaat | 1 061 m | – | 40 | 19 | – |
| HemsedalUlkomaat | 810 m | – | 47 | 22 | 71,50 € |
| TrysilUlkomaat | 685 m | 5 400 m | 71 | 41 | – |
| HemavanUlkomaat | 665 m | – | 37 | 9 | – |
| VemdalenUlkomaat | 470 m | – | 62 | 44 | – |
| YlläsLappi | 464 m | 3 000 m | 62 | 26 | 55,50 € |
| RiksgränsenUlkomaat | 389 m | – | – | 6 | – |
| PallasLappi | 340 m | 2 400 m | 9 | 2 | 50 € |
| LeviLappi | 325 m | 2 500 m | 44 | 28 | 60 € |
| SälenUlkomaat | 303 m | – | 101 | 105 | – |
| Idre FjällUlkomaat | 302 m | – | 41 | 23 | – |
| PyhäLappi | 280 m | 2 000 m | 15 | 9 | 50 € |
| SuomuLappi | 255 m | 1 700 m | 10 | 4 | 60 € |
| KoliItä-Suomi | 230 m | 1 500 m | 7 | 4 | 41 € |
| LuostoLappi | 230 m | 1 300 m | 10 | 4 | – |
| SallaLappi | 215 m | 1 300 m | 15 | 7 | 57,50 € |
| OlosLappi | 210 m | 1 400 m | 10 | 4 | 50 € |
| RukaOulu ja Pohjanmaa | 201 m | 1 500 m | 41 | 23 | 58 € |
| TahkoItä-Suomi | 200 m | 1 200 m | 25 | 14 | 57 € |
| Iso-SyöteOulu ja Pohjanmaa | 192 m | 1 350 m | 17 | 9 | 51 € |
| SaariselkäLappi | 180 m | 2 000 m | 23 | 6 | 55 € |
| UkkohallaItä-Suomi | 170 m | 1 400 m | 17 | 4 | 45 € |
| VuokattiItä-Suomi | 170 m | 1 100 m | 14 | 9 | 45 € |
| HimosKeski-Suomi ja Päijät-Häme | 151 m | 1 200 m | 26 | 17 | 55 € |
| OunasvaaraLappi | 140 m | 1 500 m | 10 | 5 | 50 € |
| Pikku-SyöteOulu ja Pohjanmaa | 130 m | 1 100 m | 9 | 5 | – |
| RiihivuoriKeski-Suomi ja Päijät-Häme | 120 m | 800 m | 10 | 5 | 44 € * |
| RitavalkeaLappi | 120 m | 1 000 m | 5 | 2 | 25 € * |
| SappeeEtelä-Suomi | 120 m | 850 m | 13 | 9 | 55 € |
| AavasaksaLappi | 115 m | 1 000 m | 3 | 2 | 21 € * |
| MessiläEtelä-Suomi | 111 m | 950 m | 10 | 9 | 49 € |
| KirinrinteetLappi | 110 m | 1 000 m | 3 | 2 | 28 € * |
| LaajavuoriKeski-Suomi ja Päijät-Häme | 105 m | 870 m | 12 | 5 | – |
| HäkärinteetKeski-Suomi ja Päijät-Häme | 103 m | 800 m | 11 | 5 | 43 € * |
| KalpalinnaEtelä-Suomi | 102 m | 880 m | 15 | 9 | 41 € |
| PääskyvuoriItä-Suomi | 102 m | 700 m | 4 | 2 | 36 € * |
| PurnuKeski-Suomi ja Päijät-Häme | 100 m | 750 m | 5 | 2 | 40 € * |
| PuijoItä-Suomi | 93 m | 400 m | 1 | 1 | – |
| LakisOulu ja Pohjanmaa | 90 m | 750 m | 3 | 3 | 33 € * |
| MustavaaraItä-Suomi | 90 m | 720 m | 4 | 3 | 29 € * |
| SimpsiöOulu ja Pohjanmaa | 90 m | 600 m | – | 6 | 37 € * |
| EllivuoriEtelä-Suomi | 86 m | 800 m | 6 | 6 | 42 € |
| KasurilaItä-Suomi | 86 m | 650 m | 9 | 6 | 43 € |
| PåminneKaakkois-Suomi ja Uusimaa | 85 m | 600 m | 6 | 5 | 35 € * |
| RuunarinteetItä-Suomi | 85 m | 630 m | 5 | 2 | 30 € * |
| SveitsiEtelä-Suomi | 85 m | 850 m | 9 | 5 | 42 € |
| Vihti Ski CenterEtelä-Suomi | 84 m | 650 m | 15 | 10 | 48 € |
| TaivalvaaraItä-Suomi | 80 m | 720 m | 6 | 3 | – |
| TeijoPirkanmaa ja Varsinais-Suomi | 80 m | 600 m | 11 | 5 | – |
| MielakkaKaakkois-Suomi ja Uusimaa | 77 m | 450 m | 6 | 5 | – |
| SwinghillEtelä-Suomi | 77 m | 150 m | 4 | 3 | 38 € |
| ParraOulu ja Pohjanmaa | 70 m | 580 m | 3 | 3 | – |
| FreeSkiKaakkois-Suomi ja Uusimaa | 70 m | 500 m | 6 | 4 | 27 € * |
| UuperiKaakkois-Suomi ja Uusimaa | 70 m | 400 m | 5 | 4 | 39 € |
| MustavuoriPirkanmaa ja Varsinais-Suomi | 69 m | 350 m | 3 | 3 | – |
| HasamäkiItä-Suomi | 68 m | 430 m | 4 | 1 | 35 € * |
| ÄänemäkiKeski-Suomi ja Päijät-Häme | 65 m | 395 m | 3 | 3 | 31 € |
| HirvensaloPirkanmaa ja Varsinais-Suomi | 60 m | 300 m | 5 | 3 | – |
| Porvoo SkiEtelä-Suomi | 60 m | 550 m | 6 | 5 | 39 € * |
| SerenaEtelä-Suomi | 60 m | 450 m | 9 | 7 | 38 € * |
| SotkanrinteetOulu ja Pohjanmaa | 60 m | 600 m | 3 | 3 | – |
| TornimäkiItä-Suomi | 60 m | 700 m | 5 | 3 | – |
| LouekallioOulu ja Pohjanmaa | 55 m | 400 m | 2 | 2 | – |
| PeuramaaEtelä-Suomi | 55 m | 350 m | 8 | 6 | 45 € * |
| PukkivuoriPirkanmaa ja Varsinais-Suomi | 55 m | 350 m | 3 | 2 | 29 € * |
| TalmaEtelä-Suomi | 55 m | 450 m | 9 | 9 | 39 € * |
| VattuvuoriItä-Suomi | 55 m | 400 m | 6 | 2 | 30 € * |
| KalliLappi | 50 m | 350 m | 3 | 1 | 32 € * |
| RuskotunturiOulu ja Pohjanmaa | 49 m | 390 m | 6 | 4 | 29 € |
| GranibackenEtelä-Suomi | 48 m | 178 m | 3 | 3 | 37 € |
| HiittenharjuPirkanmaa ja Varsinais-Suomi | 45 m | 280 m | 4 | 3 | 29 € * |
| PaloisvuoriItä-Suomi | 45 m | 277 m | 2 | 2 | 20 € * |
| RistivuoriOulu ja Pohjanmaa | 30 m | 200 m | 1 | 1 | – |
| RuosniemiPirkanmaa ja Varsinais-Suomi | 30 m | 230 m | 3 | 3 | 25 € * |
| ÅreUlkomaat | – | 6 500 m | 90 | 47 | – |
| Davos KlostersMuut | – | – | – | 44 | – |
| KitzsteinhornMuut | – | – | – | – | – |
| KitzbühelMuut | – | – | – | 57 | 69 € |
| KiuaskallioOulu ja Pohjanmaa | – | – | 1 | 1 | 28 € |
| LivignoMuut | – | – | – | 31 | 51,50 € |
| PaavonrinteetKeski-Suomi ja Päijät-Häme | – | – | 5 | 2 | 31 € * |
| ZermattMuut | – | – | – | – | – |
Luvut ovat keskussivujen faktalaatikoista. Päivälippu on aikuisen kassahinta kaudelle 2026–2027. * Vanhemman kauden hinta tai hinnastossa ei mainita kautta. Tarkat tiedot ja lähteet ovat keskusten sivuilla.
Vertaa keskuksia rinnakkain
| Levi | Ylläs | Ruka | |
|---|---|---|---|
| Sijainti | Sirkka, Kittilä | Ylläsjärvi ja Äkäslompolo, Kolari | Kuusamo |
| Päivälippu, aikuinen | 60 €, verkosta ennakkoon 57 € | 55,50 €, 12.12.2026 alkaen 60 € | 58 € kassalta |
| Kausi 2026–2027 | avattu 2.10.2026, jatkuu toukokuuhun | tavoite 21.11.2026, päättyy arviolta toukokuun alussa | 2.10.2026–2.5.2027 |
| Rinteitä | 44 (4 mustaa, 20 punaista, 19 sinistä, 2 vihreää) | 62 keskuksen mukaan, 81 Ski Finlandin värien mukaan | 41 (8 mustaa, 13 punaista, 19 sinistä, 1 vihreä) |
| Hissejä | 28, joista 2 gondolia ja 6 tuolihissiä | 26, joista 1 gondoli ja 2 tuolihissiä | 23, joista 1 gondoli ja 4 tuolihissiä |
| Korkeusero | 325 m | 464 m | 201 m |
| Pisin rinne | 2 500 m | 3 000 m | 1 500 m |
| Valaistuja rinteitä | 20 | 42 | 36 |
| Lumiparkit | 4 | 3 | 3 |
| Murtomaaladut | 230 km, joista valaistuja 28 km | 330 km, joista valaistuja 31 km | 169,5 km, joista valaistuja 33,5 km |
| Lapsille | – | 24 | 4, lisäksi lastenalue ja pulkkamäki |
| Kausikortit 2026–2027 | Oma kausikortti 595 € | Oma kausikortti 598 € | Ruka–Pyhä-kausikortti 631 €; Oma kausikortti 586 € |
Mistä luvut tulevat?
Luvut ovat keskussivujemme faktalaatikoista. Ne perustuvat Ski Finlandin tilastoihin ja keskusten omiin sivuihin. Jos lähteet kertovat eri luvun, keskuksen sivulla näkyvät molemmat, ja taulukko käyttää ensimmäistä.
Rinteiden määrä ei ole täysin vertailukelpoinen. Osa keskuksista laskee lastenrinteet mukaan, osa ei. Ylläs ilmoittaa itse 62 rinnettä, mutta Ski Finlandin värien mukaan rinteitä on 81.
Mikä luku kertoo keskuksen koosta?
Korkeusero kertoo, kuinka pitkiä laskuja keskuksessa saa. Pisin rinne kertoo yhden laskun pituuden, mutta se voi olla loiva yhdysrinne. Kokeneelle laskijalle korkeusero on usein tärkein luku.
Hissien määrä kertoo, kuinka hyvin keskus jakaa väkeä. Pienissä keskuksissa hissit ovat usein ankkuri- ja naruhissejä, suurissa myös tuoli- ja gondolihissejä.
Miten vertaan kahta keskusta?
Valitse rinnakkaisvertailuun kaksi tai kolme keskusta. Näet kaikki niiden faktat ja kausikortit vierekkäin. Valinnat tallentuvat sivun osoitteeseen, joten voit jakaa vertailun.
Kun olet valinnut keskuksen, laske reissun hinta laskettelureissun hintalaskurilla.

